Cibetková Káva

Kopi Luwak - Cibetková káva - nejvzácnější a nejdražší káva na Světě

Kopi Luwak znamená v překladu z indonéštiny cibetková káva. Kopi Luwak se od všech druhů kávy na světě liší způsobem procesu fermentace, tedy kvašením.

Cibetka (Luwak) je všežravá kočkovitá šelma živící se rostlinou a živočišnou stravou.  Mezi delikatesy  jejího jídelníčku patří kvalitní nejzralejší silně aromatické kávové bobule. Cibetka je polyká a po krátkém trávení je vylučuje formou trusu.  Tyto bobule během trávení projdou fermentací a tak získávají velmi specifickou jemnou chuť a aroma.  Poté přijdou na řadu sběrači, kteří trus shromažďují, dále usuší, vyloupou a upraží. Každé zrnko kávy má čtyři vrstvy slupky, což zaručuje, že nikdy nepřijde do styku s ostatním trusem cibetky a je naprosto nezávadné a čisté.

 

Kopi Luwak zavedla na trh koncem 19. století rodina Widjajů z Jakarty. Darmawan Widjaja, jeden z potomků této slavné rodiny, si pamatuje, jak ve třicátých letech, kdy Jakarta byla ještě pod nizozemskou vládou, jeho rodina prodávala vzácná kávová zrna bohatým holandským úředníkům. Deset kilogramů také pravidelně každý měsíc kupoval čínský obchod, který existoval už od roku 1878 v severní části Jakarty. "Ta káva byla nesmírně aromatická, prostě neuvěřitelná," vzpomíná pan Widjaja. "Nevím, co se s ní v cibetčině žaludku dělo, ale ven vycházela velmi chutná." 
Aby získali tuto lahůdku, musí sběrači kávy v lese pátrat po cibetčím trusu, probrat se jím, najít v něm plody kávovníku a odstranit obal peckovice z nepoškozených zrn. Vzhledem k tomu, že kávová zrna nejsou přímo vystavena trávicímu procesu cibetky, není úplně jasné, proč by měla mít Kopi Luwak tak speciální chuť - jedna teorie dokonce tvrdí, že je to způsobeno pouze tím, že cibetka je odborník a vybírá si jenom ty nejlepší kávové plody.

Pravá Kopi Luwak má oproti klasickým praženým kávám výrazně jemnější chuť a nezanechává v ústech trpkost a hořkost.

Káva typu Arabica je chuťově jemnější, méně hořká a má výraznější aroma než Robusta.

Káva typu Robusta je silnější , s méně výrazným aroma a více hořká než Arabica.

Chuť jednotlivých druhů  Kopi Luwak  se liší v závislosti na místě plantáže.

 

 

Všechny naše kávy pochází z indonéských plantáží v oblasti Sekumpul, Kintamani, Sulawesi, East Jawa a samozřejmě Sumatra.
Indonésie je třetí největší vývozce kávy na světě.

Kopi Luwak Robusta 50g
645 Kč

Kávová zrna v tomto balení jsou směsí zrn kávy posbíraných indonéskými sběrači na plantážích s kávovníky typu Arabika. Všechna zrna prošla trávicím traktem cibetky....

Kód: 63
Kopi Luwak Arabica 50g
745 Kč

Kávová zrna v tomto balení jsou směsí zrn kávy posbíraných indonéskými sběrači na plantážích s kávovníky typu Arabika.  Všechna zrna prošla trávicím traktem cibetky....

Kód: 60
2 položek celkem
Zpět do obchodu